Garanti, İade ve İptal

Garanti İade ve İptal

Garanti Şartları

Satın aldığınız ürün Esas Home garantisi altında olup, ilerleyen dönemde ürünün arızalanması durumunda bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Garanti şartlarının geçerli olabilmesi için Faturanızı ve varsa Garanti Belgesini saklamanız gerekmektedir. Fatura kutu üzerine yapıştırılmış veya kutu içerisine bırakılmış olabilir. Faturanın kaybolması durumunda marka ek bir garanti belgesi göndermeyecektir.

Faturanızın kaybolması durumunda firmamızdan e-mail yolu veya telefon ile müşteri hizmetlerine ulaşarak fatura örneğinin tarafınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Ürün gönderilerinin anlaşmalı kargo firmamız ile yapılması gerekmektedir.

İade Şartları

İade etmek istediğiniz ürününüzü tarafımıza göndermeden önce *Kolay İade için Siparişlerim -> Sipariş Detayı sayfasında gidin. *

” Ücretsiz İade kargo kodunuz ile Alıcının Esas Home olduğunu belirterek faturanızla birlikte anlaşmalı Kargoya paketinizi verebilirsiniz ”

İade aşamasında 0 850 532 3727 Whatsapp destek hattından bizimle iletişim kurarak sürecin doğru ilerlemesi için yardım alabilirsiniz.

İade şartlarına uyan tüm ürünleri, kargoyu teslim alma tarihinizden itibaren 30 iş günü içerisinde iade edebilirsiniz.

Ürünün, ürün sayfasında verilen bilgilerden farklı olması, hasarlı veya eksik olması durumunda herhangi bir kargo ücreti ödemeden anlaşmalı kargo firması  ile iade edebilirsiniz. 

Hijyen sebebiyle İç çamaşırlarında ve kişiye özel üretilen ürünlerde iade kabul edilmemektedir.

Kullanılmış, ambalajına zarar verilmiş ürünler kabul edilmeyecektir.

Şirket adına fatura kesilen siparişler için iade işlemi yapılırken mutlaka şirket tarafından iade faturası kesilmesi gerekmektedir. İade faturası kesilmeyen gönderiler teslim alınmamaktadır.

Teslim aldığınız üründe az sayıda kırık parça var ise, Kırık olan ürünün resmini çekerek, Sipariş numarası ve kırık parçanın isminin içerdiği bir e-mail göndermeniz durumunda, yedek parça temini yapılmaktadır.

Ambalajında hasar olan kargolar, teslim alınmadan kargo görevlisinin yanında tutanak tutularak iade edilmelidir.

Ürününüz firmamıza ulaştığında kontrol edilecek ve iade koşullarına uygun olması durumunda ücret iadesi işleminiz yapılacaktır.

Elektronik Ürünlerde Cayma Hakkı ve İade Süreci Nasıl Kullanılır?

Elektronik ürünlerin “Cayma Hakkı” dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orjinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir. Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır. Cayma Hakkı dışında kalan 14 ila 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir. Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.
Anlaşmalı kargo firmamıza iletmeniz gereken Ücretsiz İade kodunuzu ürünler tarafınıza teslim edildikten itibaren 14 iş günü içerisinde sipariş detay sayfanızdan ”Kolay İade” butonu ile edinebilirsiniz.

Cayma hakkı (İptal) Nasıl Kullanılır?

Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Ürün, Satıcı’ ya iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.